HP-270635P Chain - Hollow Pin Chain
HP-270635P Chain Dimensions
- Chain Size: HP27/0635/P
- Pitch (P): 63.5mm
- Breaking Load: 27 kN
- Breaking Load (with heat-treated link plates): 54 kN
- Average Weight: 3.13 kG/m
- Roller (D2): 31.75mm
- Roller (D4): 40mm
- Roller (flange thickness): 5mm
- Bushing Outside Diameter (D5): 17mm
- Overall Width (F1): 37mm
- Distance Between Sidebars (L): 15mm
- Sidebar Thickness (S1): 4mm
- Sidebar Thickness (S2): 4mm
- Sidebar Height (H): 25mm
- Pin Diameter (D6): 14mm
- Hollow Pin ID (D7): 10.2mm