14H508-125-1339 Conveyor Screw Flighting Dimensions
- Part #: 14H508-125-1339
- Configuration: Left-Hand
- Flighting Diameter: 14"
- Standard Length: 11' 9"
- Weight: 84LBS
- Flight Thickness Next to Pipe (B): 1/4"
- Outer Edge Flight Thickness (C): 1/8"
- Standard Pipe Inside Diameter: 3"
- Outside Diameter of Standard Pipe: 3-1/2"
- Standard Coupling Diameter (A): 2-7/16"
- Note: Screw Flighting Only
- Part #: 14H508-125-1339
- Configuration: Left-Hand
- Flighting Diameter: 14"
- Standard Length: 11' 9"
- Weight: 84LBS