Eccentric SWSE1SS300HA Studded V-Guide Bearing With End Hex
SWSE1SS300HA Studded V-Guide Bearing Dimensions
- Part #: SWSE1SS300HA
- Wheel Size: 1
- Adjustability: Eccentric
- Eccentric Offset (A): 0.024"
- Eccentric Shoulder Diameter (B): 0.248"
- Eccentric Shoulder Length (C): 0.085"
- Thread (D): M6 X 1.0
- Thread Length (E): 0.183"
- Overall Length (F): 0.761"
- Wheel Diameter (G): 0.771"
- Journal Length (H): 0.319"
- Hex Thickness (J): 0.132"
- Vee Height (K): 0.287"
- Hex Size (L): 0.4375"
- Metal Protrusion (N): 0.025"
- Protection: Shield
- Wheel Material: 440C Stainless
- Ball Retainer Material: 304 Stainless
- Grease: Kluber Isoflex PDL 300A
- Temperature Range (�F): -94 to +230
- Shield Material: 300 Series Stainless
- Part #: SWSE1SS300HA
- Wheel Size: 1
- Adjustability: Eccentric
- Eccentric Offset (A): 0.024"
- Thread (D): M6 X 1.0
- Thread Length (E): 0.183"
- Overall Length (F): 0.761"
- Wheel Diameter (G): 0.771"
- Journal Length (H): 0.319"
- Hex Thickness (J): 0.132"
- Vee Height (K): 0.287"
- Hex Size (L): 0.4375"
- Metal Protrusion (N): 0.025"
- Protection: Shield