Eccentric SWSE0SS300HA Studded V-Guide Bearing With End Hex
SWSE0SS300HA Studded V-Guide Bearing Dimensions
- Part #: SWSE0SS300HA
- Wheel Size: 0
- Adjustability: Eccentric
- Eccentric Offset (A): 0.024"
- Eccentric Shoulder Diameter (B): 0.219"
- Eccentric Shoulder Length (C): 0.085"
- Thread (D): M5 X 0.8
- Thread Length (E): 0.215"
- Overall Length (F): 0.667"
- Wheel Diameter (G): 0.584"
- Journal Length (H): 0.300"
- Hex Thickness (J): 0.117"
- Vee Height (K): 0.242"
- Hex Size (L): 0.375"
- Metal Protrusion (N): 0.017"
- Protection: Shield
- Wheel Material: 440C Stainless
- Ball Retainer Material: 304 Stainless
- Grease: Kluber Isoflex PDL 300A
- Temperature Range (�F): -94 to +230
- Shield Material: 300 Series Stainless
- Part #: SWSE0SS300HA
- Wheel Size: 0
- Adjustability: Eccentric
- Eccentric Offset (A): 0.024"
- Thread (D): M5 X 0.8
- Thread Length (E): 0.215"
- Overall Length (F): 0.667"
- Wheel Diameter (G): 0.584"
- Journal Length (H): 0.300"
- Hex Thickness (J): 0.117"
- Vee Height (K): 0.242"
- Hex Size (L): 0.375"
- Metal Protrusion (N): 0.017"
- Protection: Shield