Concentric SWSC3SS300HA Studded V-Guide Bearing With End Hex
SWSC3SS300HA Studded V-Guide Bearing Dimensions
- Part #: SWSC3SS300HA
- Wheel Size: 3
- Adjustability: Concentric
- Thread (D): M12 X 1.75"
- Thread Length (E): 0.595"
- Overall Length (F): 1.444"
- Wheel Diameter (G): 1.803"
- Journal Length (H): 0.595"
- Hex Thickness (J): 0.224"
- Vee Height (K): 0.537"
- Hex Size (L): 0.750"
- Optional End Hex Size (M): 0.315"
- Protection: Shield
- Wheel Material: 440C Stainless
- Ball Retainer Material: 304 Stainless
- Grease: Kluber Isoflex PDL 300A
- Temperature Range (�F): -94 to +230
- Shield Material: 300 Series Stainless
- Part #: SWSC3SS300HA
- Wheel Size: 3
- Adjustability: Concentric
- Thread (D): M12 X 1.75"
- Thread Length (E): 0.595"
- Overall Length (F): 1.444"
- Wheel Diameter (G): 1.803"
- Journal Length (H): 0.595"
- Hex Thickness (J): 0.224"
- Vee Height (K): 0.537"
- Hex Size (L): 0.750"
- Protection: Shield