16H614-111-1756 Helicoid Conveyor Screw Dimensions
- Part #: 16H614-111-1756
- Configuration: Left-Hand
- Screw Diameter: 16"
- Standard Section Length: 11' 9"
- Weight: 267LBS
- Flight Thickness Next to Pipe (B): 7/16"
- Outer Edge Flight Thickness (C): 7/32"
- Nominal Pipe Inside Diameter: 4"
- Outside Diameter of Pipe: 4-1/2"
- Coupling Diameter (A): 3"
- Part #: 16H614-111-1756
- Configuration: Left-Hand
- Screw Diameter: 16"
- Weight: 267LBS
- Coupling Diameter (A): 3"